Kolposkopik Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kolposkopik Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kolposkopik biyopsi, kadınlara özgü yapılan bir tedavi yöntemidir. Aslında bu uygulama tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Çünkü bu uygulama, direk olarak insanlarda sorunun varlığının araştırılmasında kullanılır. Örneğin bir kişinin hastalığının net olarak ortaya çıkarılması için bu uygulamaya benzer uygulamalar yapılmaktadır Kolposkopik biyopsi uygulamasında da kadınların rahim ağzı bölgelerinde oluşmuş olan hücre değişimleri ya da tümörler alınarak incelenir. Bu şekilde kişideki hastalığın şiddeti, huyu ve kişiye vereceği zarlar tahmin edilir. Çok eski zamanlardan beri tıp biliminde kullanılan bu yöntem sayesinde birçok hasta erkenden teşhis edilerek sorunlarından kurtulmuştur. Kolposkopik uygulaması, net olarak insanlarda rahim ağzının dış tabakasını oluşturan bölgede yapılmaktadır. Bu uygulama tamamen jinekologlara özgü olduğu için, diğer uzmanların bu uygulamayı yapması mümkün değildir. Biyopsi, tamamen hasta uyuşturularak yapıldığı için herhangi bir ağrı görülmemektedir. Fakat biyopsi sonrasında uyuşmanın etkisi geçtikten sonra kayda alınmayacak kadar hafif ağrılar ortaya çıkabilir. Kolposkopik biyopsi yapacak olan doktorun tecrübesi ve bilginliği, test sonrasında elde edilecek sonuçların olumlu olup olmayacağı üzerinde çok önemli etki yapmaktadır. Çünkü tecrübesiz cerrahların yaptıkları kolposkopik biyopsi testi sonuç vermeyebilir.

Kolposkopik biyopsi kimlere yapılır?

Kolposkopik biyopsi uygulamasının kişilerde yapılabilmesi için öncelikle kişide herhangi bir hücre değişimi ya da tümör oluşumunun anlaşılması gerekmektedir. Aksi durumlarda kişilerde biyopsi uygulaması yapılamamaktadır. Bunun yanı sıra yapılan incelemelerde kişilerde herhangi bir lezyon görülmüşse ya da kanser bulguları hissedilmişse kolposkopik biyopsinin kesinlikle yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra son olarak yapılan testler sonrasında hastanın rahim ağzından şüphe duyulmuşsa çok acil bir şekilde kolposkopik biyopsi yapılmalıdır.

Kolposkopik biyopsi nasıl yapılır?

Kadınların rahim bölgesinde şüphe duyulan bölgeden parça alınması gerekir. Bunun için birçok zaman vajina yoluyla kolposkopik biyopsi yapılır. Fakat gerekirse hastalarda açık ameliyat yapılabilir. Bu durum hastanın şikâyetlerine ve hastalığına göre değişiklikler gösterebilir. Kolposkopik biyopsi, özel punch aletleri ile yapılmaktadır. Tıp ile gelişmiş olan bu aletler sayesinde yapılan biyopsiler çok daha kolaylaşmıştır.

Kolposkopik biyopsi sonrasında
  • Birçok kişi bu ameliyat sonrasında ne yapacağını merak etmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle kişinin cinsel hayatında bir süre ara vermesi çok önemlidir. Özellikle yara bölgelerin iyileşmesi süresinde kişinin kesinlikle cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir.
  • İnsanlarda kolposkopik biyopsi sonrasında bir miktar küçük kanamalar görülebilir. Bu durum son derece normaldir. Fakat kan eğer akıntılı bir şekilde geliyorsa acilen Uzman bir doktor muayenesi olmalısınız
  • Kolposkopik biyopsi sonrasında en az 15 gün boyunca kişinin havuza girmesi yasaktır. Bu süreç içerisinde havuza girilmesi durumunda ameliyat edilen bölgelerde enfeksiyonlar meydana gelebilir ve hastanın durumu çok daha kötü olabilir.
  • Biyopsi sonrasında her ne nedenle olursa olsun vajina tamponunun kullanılmaması gerekmektedir. Aksi durumlarda çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Özellikle ameliyat yerinin zarar görmesi ve enfeksiyon kapması gibi.
  • Kolposkopik biyopsi sonrasında kişilerde iki hafta içerisinde herhangi bir yüksek ateş problemi, kokulu akıntı gibi durumlar görülürse kişilerin zaman kaybetmeden Uzman bir doktora görünmeleri gerekmektedir.

Kolposkopik Biyopsi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir?

Biyopsi Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Nodül Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kemik İliği Biyopsisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kemik İliği Biyopsisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit B Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit B Biyopsi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akciğer Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır?